70 lat od pierwszej polówki Fred Perry

Koszulki polo Fred Perry produkowane są od 1952 roku. Przez 70 lat produkcje były noszone przez wiele pokoleń i kultur. W czerwcu marka na nowo przeżywa swoją bogatą historię.

Kiedy znany tenisista, Fred Perry, wypuścił swoją pierwszą koszulkę polo w latach 50’, ta została zaprojektowana z myślą o przeznaczeniu do gry w tenisa. Nie spodziewał się, że polówka stanie się częścią brytyjskiej (i nie tylko) historii mody i kultury oraz będzie przez następne dziesięciolecia sprzedawana w ogromnych ilościach.

W czerwcu koszulka polo z wieńcem laurowym świętuje 70. rocznicę wraz z nową wystawą Fred Perry: A British Icon, którą będzie można zobaczyć w londyńskim Design Museum. Jak pokazuje wystawa, popularność koszulki nie ogranicza się wyłącznie do muzyki. „W polówkach chodzą osoby, które interesują się muzyką R&B, indie z lat 60’ czy chociażby fani piłkarscy na stadionach czy w pubach.” - informuje Liza Betts, wykładowca w londyńskim College of Fashion. „Nie ma ograniczeń. Koszulki nosi mój 80-letni tata, podobnie jak moja nastoletnia córka i jej znajomi.”

Koszulka FP doskonale pasuje do modowych założeń eleganckiego życia w trudnych warunkach. Wyglądać czysto i schludnie, ale niedrogo.

Prosty design dociera do każdego, dzięki współpracy z wieloma gwiazdami różnych pokoleń: Paul Weller, Amy Winehouse, Arctic Monkeys.

Nie była to jedyna koszulka z ciekawym logo - francuski tenisista Rene Lacoste wypuścił swoją wersję w 1933 roku, a Ralph Lauren w 1972 roku. Co wprowadziła marka FP, aby się wyróżnić? Przede wszystkim logo, symbol zwycięstwa. „Rodzaj brandingu, który pozwala klientowi wkomponować styl we własnym życiu. Niezależnie od tego czy jesteś tenisistą, gwiazdą muzyczną, fanem czy po prostu idziesz na rozmowę o pracę” - opowiada Maria McLintock z Design Museum.

Fred Perry nie pochodził z klasy średniej, ani tym bardziej z bogatego środowiska, jednak udało mu się odnieść duże sukcesy w sporcie. Jego pochodzenie z „klasy robotniczej” przemówiło do środowiska modów z lat 60. XX wieku. Koszulka FP doskonale pasuje do modowych założeń eleganckiego życia w trudnych warunkach. Wyglądać czysto i schludnie, ale niedrogo.

McLintock opowiada jak środowisko modów zetknęło się po raz pierwszy z marką: „Klub Flamingo w Soho znajdował się tuż obok pierwszej siedziby Fred Perry. Historia głosi, że grupa młodych osób włamała się, ukradła kilkanaście polówek i rozdała wśród członków swojej grupy.”

Związek z kulturą piłkarską rozpoczął się, według McLintock, kiedy kibic West Ham’u poprosił sprzedawcę sklepu sportowego Lillywhites o zaprojektowanie polówki w barwach swojego ukochanego klubu. Właśnie wtedy koszulka nabrała kombinacji wielu kolorów.

Należy również wspomnieć o tych negatywnych środowiskach związanych z marką. Od lat 60’ niektórzy skinheadzi przenieśli się do grup neofaszystowskich (np. Front Narodowy), a także do brutalnych grup skrajnie prawicowych Proud Boys w Ameryce Północnej. W 2020 roku marka odświeżyła czarno-żółty model polówki (noszony głównie przez grupę PB), wydając przy tym oświadczenie, że koszulka oznacza „różnorodność i niezależność”.

Grupa Proud Boys z Ameryki północnej w jednakowych, czarnych polówkach Fred Perry.

Firma dalej ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, ale właścicielami są Japończycy. Syn Perry’ego, David sprzedał ją w 1995 roku (rok po śmierci ojca). Nowi właściciele ciężko pracują, aby urozmaicić swój wizerunek - od dwudziestu lat ściśle współpracują z artystami i muzykami. Współpraca obejmowała m.in. Amy Winehouse, Gorillaz, Gwen Stefani, Comme des Garcons, Charles Jeffrey czy chociażby Raf Simons.

Co w dzisiejszych czasach oznacza koszulka Fred Perry? W dużej mierze kwestie polityczne odeszły na dalszy plan. „Nosisz ją przede wszystkim, aby się wyróżnić i dobrze wyglądać. Jeśli się nad tym zastanowić to tylko koszulka polo. Niech tak pozostanie.” - Dominique Fenn.

Nowi właściciele marki Fred Perry bardzo starają się odświeżyć wizerunek poprzez różnego rodzaju współprace z artystami i muzykami.