Football Against The Enemy - Simon Kuper

"Football Against the Enemy" autorstwa Simona Kupera to fascynująca opowieść złożonego związku między piłką nożną a różnorodnymi kulturami na całym świecie. Oryginalnie wydana w 1994 roku, książka zagłębia się w społeczno-polityczne aspekty tego sportu, analizując, w jaki sposób piłka nożna odzwierciedla i wpływa na społeczeństwa, w których się obraca.

"Football Against The Enemy" Piłką we wroga - Simon Kuper

Narracja Kupera zabiera czytelników w podróż po całym świecie (autor odwiedził 22 kraje), dostarczając szereg pouczających i często rozrywkowych anegdot, które ukazują moc piłki nożnej w codziennych aspektach i wydarzeniach praktycznie każdego społeczeństwa. Pierwszoosobowe doświadczenia autora i wywiady z zawodnikami, kibicami i urzędnikami z różnych zakątków globu dodatkowo wzbogacają fabułę książki. Autor bada rolę piłki nożnej w postapartheidowskiej Południowej Afryce, w regionach dotkniętych wojną, takich jak była Jugosławia, czy chociażby w krajach Ameryki Południowej takich jak Argentyna i Brazylia.

Kuper zajmuje się także zjawiskiem chuligaństwa stadionowego i plemiennym charakterem kibicowania, rzucając światło na mroczną stronę tego sportu. Analizując skrajną pasję i przemoc związaną z piłką nożną w pewnych kontekstach, autor dodaje warstwę złożoności do swojego "badania".

Podsumowując, "Football Against the Enemy" to porywająca i dobrze zbadana opowieść o związku między piłką nożną a społeczeństwem. Oparta na przekonującej narracji i głębokiej analizie Simona Kupera, stanowi lekturę obowiązkową dla miłośników piłki nożnej i jej historii. Książka dostępna w naszym sklepie online.